اینفلوئنسر مارکتینگ سخت‌تر از چیزی است که بنظر می‌آید

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی با استفاده از افراد تاثیرگذار است که البته فقط متعلق به این دوره نیست اما این روزها استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی رواج زیادی پیدا کرده است.

اینفلوئنسر چه کسی است؟

اینفلوئنسر یا همان فرد تاثیرگذار می‌تواند یک سلبریتی شناخته‌شده و یا یک فرد کاملا معمولی باشد که به دلیل مطالب یا عکس‌های خوبش در یک موضوع خاص مانند مد و فشن، عکاسی و یا حتی روزمره‌نویسی طرفداران خاص خودش را داشته باشد.

ارتباط اینفلوئنسرها با مخاطبانشان به نحوی است که می‌تواند بر تصمیم آنها هنگام خرید تاثیرگذار باشد.

یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اتفاق ناخوشایندی که این روزها در فضای تبلیغاتی ایران زیاد می‌بینیم این است که شرکت‌ها یک یا چند اینفلوئنسر را پیدا می‌کنند، با او به توافق می‌رسند و در نهایت فرد موردنظر تبلیغات آن برند را انجام می‌دهد و تمام. باید بگویم این فقط پول دور ریختن است که البته گاهی ممکن است شانس هم با آن برند یار باشد و نتایج خوبی هم بگیرد. برای اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق باید حواستان به موارد زیر باشد:

 • هدف کمپین

اینکه هدف شما از این کمپین فروش باشد یا برندینگ و یا هر چیز دیگری، ادامه مسیر را برایتان مشخص می‌کند.

 • تارگت موردنظر

مخاطب خود را بشناسید تا بتوانید پیام را به درستی و از کانال مناسب به او منتقل کنید.

 • محتوای کمپین

یکی از اشتباهات رایج در کمپین‌ها اینست که خودِ اینفلوئنسر تصمیم می‌گیرد در مورد برند یا محصول چه بگوید؟ محتوا باید از طریق واحد دیجیتال مارکتینگ شرکت و براساس هدف و تارگت مشخص‌شده تبیین و به اینفلوئنسر داده شود.

 • پیدا کردن پلتفرم مناسب

باتوجه به نتایج به دست‌آمده در مراحل قبل، شما باید تصمیم بگیرید که از طریق کدام پلتفرم‌ (اینستاگرام، تلگرام، لینکدین، توئیتر و یا…) می‌خواهید کمپین خود را اجرا کنید. ممکن است در این مرحله شما بجای یک فضا، از دو یا چند پلتفرم نیز استفاده کنید.

 • مقدار بودجه

براین اساس که قرار است چقدر بودجه صرف کمپین خود بکنید، می‌توانید از اینفلوئنسر یا میکرواینفلوئنسرهای مشخصی استفاده کنید.

 • انتخاب اینفلوئنسر

خب حالا وقت آن رسیده است که فرد یا افراد موردنظر را انتخاب کنید. یک لیست تهیه کنید و براساس ویژگی‌های هرکدام به آنها امتیاز دهید. این ویژگی‌ها می تواند شامل:

موضوع صفحه

تعداد دنبال‌کننده‌ها

میزان اینگیجمنت صفحه

هزینه تبلیغ

و…

باشد. فراموش نکنید که حتما باید میزان حقیقی یا فیک بودن فالوئرها را هم بدست آورید.

 • ارزیابی و تحلیل

اهمیت این مرحله به قدری زیاد است که اگر هرکدام از مراحل قبلی را هم خوب و درست اجرا کرده باشید، اما ارزیابی شما درست صورت نگرفته باشد، انگار یک جای کار لنگ بوده است.

چطور اینفلوئنسر پیدا کنیم؟

سایت‌های خوبی مانند سایت influencermarketinghub.com هستند که می‌توانند در پیدا کردن اینفلوئنسر به شما کمک کنند. اما فراموش نکنید که ما در ایران هستیم پس عملا بیشتر این ابزارها نمی‌توانند برای ما کاربردی باشند و بهتر است شما از روش‌های دیگری که کمی سخت‌تر هستند، استفاده کنید.

سرچ کنید، دنبال کنید، دقت کنید.

بله متاسفانه من ابزار خاصی که در ایران کاربرد داشته باشد را حداقل در این مرحله نمی‌توانم به شما معرفی کنم اما می‌توانید خودتان به سراغ انجام تحقیقات بازار در فضای آنلاین بروید. چطور؟

 • هشتگ‌های مرتبط را سرچ و دنبال کنید.
 • در بین استفاده کنندگان از این هشتگ‌ها ببینید چه کسانی درصد اینگیجمنت بالاتری دارند.
 • هرکدام از این افراد هم ممکن است خودشان اینفلوئنسرهای دیگری را دنبال کنند. پس حتی کسانی را که دنبال می‌کنند چک کنید.
 • بصورت اتفاقی کامنت‌های برخی از پست‌ها را بخوانید. ممکن است به اینفلوئنسرهای دیگری هم برسید.
 • حتما صفحه رقبایتان را زیر نظر داشته باشید و ببینید با چه اینفلوئنسرهایی کار می‌کنند.

اگر فقط مدتی کوتاه این کارها را انجام دهید، اینفلوئنسرهای حوزه فعالیت خودتان را پیدا خواهید کرد. البته به لطف الگوریتم‌های جدید شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، احتمالا پس از مدتی با توجه به اینکه بیشتر چه کسانی را دنبال می‌کنید، خودِ این پلتفرم‌ها هم پیشنهادات خوبی برایتان خواهند داشت. به عنوان مثال احتمالا در اکسپلورر اینستاگرامتان، عکس یا ویدئوهایی از اینفلوئنسرهای مرتبط خواهید دید.

اگر این کار برایتان سخت است یا فرصت و نیروی لازم برای انجام این کار را ندارید، آژانس‌هایی هستند که با این اینفلوئنسرها در ارتباط هستند و در واقع بین شما و آنها واسط خواهند بود، کافیست عبارت اینفلوئنسر مارکتینگ را گوگل کنید تا این آژانس‌ها را پیدا کنید.

نکات مهم دیگری هم هستند که تلاش می‌کنم در مطالب آینده مغصل‌تر به آنها بپردازم. لطفا اگر تجربه اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را داشته‌اید، در قسمت نظرات از تجربیات خود بگویید.

دیدگاه‌ها

 1. حدیث

  خیلی مطلب جالبی بود، حتی با اینکه در این زمینه تخصصی ندارم ولی دیدم رو به صفحات اینفلوئنسرها تغییر داد

 2. بازتاب: آیا صدف بیوتی موفق‌ترین اینفلوئنسر ایرانی است؟ - زینب جم - یادداشت‌های یک دیجیتال مارکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *