چرا شلوار دیجی‌کالا انقدر در توئیتر فارسی سروصدا کرد؟

شلوار دیجی‌کالا در توئیتر

اگر توئیتری باشید که حتما ماجرای شلوار دیجی‌کالا را می‌دانید اما اگر از کاربران فعال این شبکه اجتماعی نیستید، به صورت خلاصه باید بگویم که این ماجرا از توئیت خانم مریم طهماسبی شروع شد. یک توئیت طنز که احتمالا از یک اتفاق ساده نشأت گرفته بود و انتظار هم نمی‌رفت انقدر جنجالی شود. اولین پاسخ طنز مربوط به اکانت توئیتر فیلیمو بود که با پاسخ بموقع و طنازانه دیجی‌کالا روبرو شد.

اتفاقاتی که پس از این افتاد اما قابل پیش‌بینی نبود. حساب‌های کاربری برندهای مختلف برای تبلیغ کارشان شروع به مزه‌پراکنی زیر این توئیت کردند که البته دردسرهایی هم برای صاحب اکانت به دنبال داشت که در نهایت ایشان مجبور شد تا مدتی اکانت خود را از حالت عمومی به خصوصی در آورد.

شلوار دیجی‌کالا در توئیتر

اما واقعا چطور شد که یک توئیت ساده انقدر جنجال به پا کرد؟

می‌خواهم این موضوع را از دید بازاریابی بررسی کنم و قصدم شرح ماجرا و اطلاع‌رسانی نیست. باید قبول کنیم که تعداد برندهای ایرانی که در توئیتر فعال هستند به نسبت شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام بسیار کم است. به همین دلیل اکثر نام‌های تجاری که شروع به فعالیت در توئیتر می‌کنند یا استراتژی درستی برای فعالیت در این شبکه اجتماعی ندارند و یا اصلا بلد نیستند چطور باید در این شبکه فعال و پاسخگو باشند. به همین دلیل احتمالا چشمشان به دیگران است و در موضوع مورد بحث ما تا می‌بینند دو برند معروف (فیلیمو و دیجی‌کالا)‌ به این توئیت پاسخ دادند، دنباله آن را می‌گیرند و توئیت‌هایی باربط یا بی‌ربط با درون‌مایه طنز منتشر می‌کنند

اما واقعا چرا کسب و کارهای ایرانی هیچ استراتژی مشخصی برای فعالیت خود در این شبکه اجتماعی ندارند که بخواهند به این شکل ناشیانه و شتابزده عمل کنند؟

اما یک برند موفق در توئیتر چطور باید رفتار کند؟

خوشبختانه در حال حاضر چندین اکانت رسمی در توئیتر فارسی هستند که به خوبی فضا را شناخته‌اند و در حال شناساندن بیشتر خود و جذب مشتریان از این شبکه اجتماعی هستند. از بهترین آنها می‌توان به نام‌های تجاری روم به دیوار ، بیسکویت گرجی و خشکشویی پاکان اشاره کرد. شاید نگاهی به نوع فعالیت این برندها در توئیتر بتواند کمک بزرگی به دیگران برای داشتن فعالیت خوب و موثر در این شبکه اجتماعی کند. اما ذکر چند نکته برای شروع فعالیت یک کسب و کار در حساب رسمی توئیتری‌اش لازم است.

  • هدف خود را از فعالیت در توئیتر از قبل مشخص کنید.

  • لحن خاص برند خود را داشته باشید.

  • طبق تقویم محتوایی توئیت‌های خود را زمان‌بندی کنید ( منعطف باشید و در زمان‌های خاص خارج از برنامه عکس‌العمل مناسب از خود نشان دهید)

  • هشتگ مخصوص خود را ایجاد کنید.

  • گوش به زنگ باشید و حتما توئیت‌هایی که به نحوی مرتبط به کسب و کارتان می‌شوند را از دست ندهید و در صورت لزوم پاسخ دهید.

  • با کاربران دیگر در ارتباط باشید و از گرینه‌های ریتوئیت و ریپلای هم در مواقع لزوم حتما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *