تجربه من از سفر به اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران

در سال‌های اخیر که سعی کرده‌ام سفرهای بیشتری به نقاط مختلف کشورمان داشته باشم و مناطقی را که کمتر توریستی هستند از نزدیک ببینم، با مفهوم اقامتگاه‌های بوم گردی در ایران بیشتر از قبل آشنا شدم. به واسطه عکس‌ها و فیلم‌هایی که از سفرهایم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنم، خیلی از دوستانم از من درباره این سبک از سفر و اقامت سوال می‌کنند که می‌خواهم در این پست به مواردی که بنظرم مهم هستند و البته تجربیات شخصی‌ام محسوب می‌شوند، بپردازم.

 

چرا خانه‌های بوم گردی را به عنوان اقامتگاه در سفرهایم انتخاب می‌کنم؟

 • قیمت مناسب

برای کسی که بخواهد تعداد سفرهای بیشتری برود، اقتصادی بودن سفرها خیلی مهم می‌شود. اقامتگاه‌های بوم گردی در مقایسه با هتل قیمت‌های پایین‌تری دارند و گزینه‌های خوبی برای سفر ارزان محسوب می‌شوند.

 • آشنایی با زیست‌بوم و فرهنگ و سنت منطقه

اقامتگاه‌های بوم گردی معمولا در میان فرهنگ و سنت اصیل یک منطقه قرار گرفته‌اند و همه ویژگی‌هایشان از جمله معماری و دکوراسیون داخلی آنها پایبند به سنت و فرهنگ منطقه است که همین مورد یکی از جاذبه‌های اصلی‌شان برای گردشگر محسوب می‌شود.

 • طعم خوب غذاهای محلی

اگر اهل شکم‌گردی باشید، بوم‌گردی‌ها یکی از گزینه‌های عالی برای چشیدن طعم اصیل غذاهای محلی است که احتمالا نمی‌توانید آنها را در رستوران‌ها یا غذاخوری‌های همان شهر پیدا کنید.

 • آشنایی و ارتباط با مهمانان دیگر

بیشتر اقامتگاه‌های بوم گردی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتما یک فضای مشترک و همگانی برای دورهم‌نشینی و گپ و گفت بین مسافران داشته باشند. به عنوان یک تجربه شخصی باید بگویم که من در حال حاضر دوستان خیلی خوبی دارم که آشنایی‌مان به یک اقامتگاه بوم‌گردی در ایران برمی‌گردد.

 • کمک به حفظ محیط‌زیست

استفاده محدود از لوازم یکبارمصرف، تفکیک زباله‌های تر و خشک، جلوگیری از شستشوی غیرضروری وسایل و بسیاری موارد دیگر، نکاتی هستند که اقامتگاه‌های بوم گردی‌ برای کمک به حفظ محیط زیست انجام می‌دهند و از مهمانانشان نیز می‌خواهند که با آنها همکاری کنند.

بوم‌گردی خانه صفا در آران و بیدگل

چطور یک اقامت‌گاه بوم‌گردی خوب پیدا می‌کنم؟

متاسفانه با وجود تعداد زیاد این اقامت‌گاه‌ها و سایت‌های بسیاری که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کنند، من هنوز نتوانستم یک منبع جامع و کامل برای پیدا کردن بوم‌گردی در شهر موردنظرم پیدا کنم. با اینحال راه‌کارهایی که خودم هربار از آنها استفاده می‌کنم را با شما نیز به اشتراک می‌گذارم.

در ابتدا…

از طریق جستجو در گوگل یک لیست از اقامتگاه‌های موجود در شهر مقصدتان پیدا کنید. سایت‌های زیادی هستند که بومگردی‌ها در شهرهای مختلف مانند رشت، شیراز، اصفهان و … را معرفی کردند. همچنین می‌توانید از طریق بات تلگرام اقامتگاه‌های بوم‌ گردی ایران شهر موردنظرتان را جستجو کنید و با بومگردی‌های آنجا آشنا شوید.

سپس…

حالا شما احتمالا چند اسم دارید که نمی‌دانید باید کدام را انتخاب کنید (البته هنوز شهرهای زیادی هستند که هیچ اقامتگاه بوم‌گردی ثبت‌شده ای ندارند). در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم به دنبال اطلاعات بیشتری از آن اقامتگاه بگردید، به احتمال زیاد بتوانید به صفحه اینستاگرام یا گاهی سایت آن بومگردی برسید. همچنین می‌‌توانید اطلاعات بیشتری نیز از طریق تماس تلفنی با صاحبان آنجا به دست بیاورید.

گام بعدی…

اگر مثل من در انتخاب محل اقامت خودتان اهل وسواس به خرج دادن باشید، بهتر است در پلتفرم‌هایی که مردم نظرشان را در مورد آن اقامتگاه نوشته‌اند، جستجو کنید و نظرات را بخوانید. اگر بومگردی موردنظرتان نسبتا شناخته‌شده باشد، ممکن است در سایت‌هایی مانند ‌Tripadvisor و یا Foursquare و یا Local guides گوگل نظرات مفید و ارزشمندی را پیدا کنید.

در نهایت…

حالا دیگر وقت تجربه کردن است. اقامتگاه خود را رزرو کنید و از اتفاقات غیرمنتظره در طول سفر نیز استقبال کنید. چرا که همین اتفاقات قرار است ما را از زندگی روزمره و تکراری‌‌مان جدا کند.

بوم گردی خانه نخجیر در نراق

برای اقامت در خانه‌های بوم‌گردی باید خودمان را برای چه چیزهایی آماده کنیم؟

اگر بار اولتان است که می‌خواهید این نوع سفر را تجربه کنید، فراموش نکنید که تجربه متفاوتی پیش روی شماست. چرا؟

 • احتمالا باید چند روز از تختخواب گرم و نرمتان خداحافظی کنید.

بیشتر اقامت‌گاه‌های بومگردی در ایران برای حفظ فرهنگ و سنت منطقه از تشک و لحاف برای خواب استفاده می‌کنند که البته شخصا معتقدم تجربه خیلی منحصربفردی برای همه خواهد بود.

 • از سیستم سرمایش یا گرمایش مدرن خبری نیست.

همانقدر که داشتن سیستم تهویه هوا برای هتل‌ها واجب و ضروری است، وجود سیستم‌‌های سنتی برای سرمایش یا گرمایش در اقامتگاه‌های بوم گردی نیز مورد انتظار همه مسافران است. شاید این مکان‌ها تنها جایی باشند که بتوان در آنها از گرمای کرسی لذت برد.

 • انتخاب غذایی‌تان محدود است.

به دلیل تعداد محدود مهمانان در این اقامتگاه‌ها نمی‌توان انتظار تنوع بالای غذایی برای هر وعده را داشت. اما معمولا می‌توان از قبل در انتخاب غذا با صاحبان اقامتگاه صحبت کرد تا حتی اگر رژیم خاصی دارید ( یا مثل من گیاه خوارید) به آن توجه کنند.

بطور کلی موارد دیگری نیز مثل وجود حشرات و یا سر و صدای حیوانات و غیره نیز ممکن است در برخی از اقامتگاه‌های بومگردی وجود داشته باشد که بنظرتان آزاردهنده بیاید اما در واقع همین موارد هستند که قرار است سفر شما را به تجربه‌ای متفاوت تبدیل کند.

بهترین تجربه‌های من از بوم‌گردی در ایران چیست؟

البته تعداد بوم‌گردی‌هایی که من در سفرهایم رفته‌ام خیلی محدود هستند اما با اینحال دلم میخواهد بهترینشان را برای شما که این مطلب را می‌خوانید معرفی کنم و چون این کار من تبلیغات محسوب نمی‌شود و بدون دریافت هرگونه هزینه و صرفا به دلیل خواست شخصی‌ام است که این اقامتگاه‌ها را معرفی می‌کنم ممکن است در انتخاب‌های بعدی شما تاثیرگذار باشد.

گیله بوم

گیله بوم دوست‌داشتنی که یکی از بومگردی‌های خوب در شمال ایران است، توسط یک زوج مهربان و کاربلد اداره می‌شود که می‌توانم با اطمینان بگویم یک تجربه تکرارنشدنی در خاطر مهمانانشان به یادگار می‌گذارند. حیاط زیبا در کنار طبیعت سبز روستا بهترین مکان برای دوری از هیاهو و شلوغی‌های شهرنشینی است.

نارتی‌تی

نارتی‌تی خانه‌ای باصفا در کوچه پس کوچه‌های شهر تفت در استان یزد است که دلت می‌خواهد ساعت‌ها فقط در خود خانه قدم بزنی و از زیبایی‌هایش لذت ببری. به دیوار یادگاری مهمان‌ها خیره شوی و با زوج دوست‌داشتنی صاحب خانه حرف بزنی و از رسم و رسوم هموطنان زرتشتی جویا شوی.

 

قطعا اقامتگاه‌های بوم گردی خوب در ایران بسیار زیاد هستند که من متاسفانه هنوز نتوانستم از نزدیک آنها را ببینم و به شما معرفی کنم اما امیدوارم شما اگر بوم گردی خوبی میشناسید در نظرات آن را به من و دیگر دوستان معرفی کنید.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

  1. نوشته
   نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *