آیا صدف بیوتی موفق‌ترین اینفلوئنسر ایرانی است؟

احتمالا اگر در اینستاگرام فعال بوده باشید تابحال صفحه صدف بیوتی را دیده‌اید، البته که اگر خانم باشید این احتمال بیشتر خواهد بود. اما اگر برای اولین بار است که نام این صفحه را می‌شنوید باید بگویم که صدف بیوتی اسم صفحه یک خانم ایرانی ساکن آمریکاست که در حوزه زیبایی فعالیت می‌کند و در حال حاضر ۲ میلیون و پانصد هزار دنبال‌کننده دارد که در نوع خودش کم‌نظیر است. با این توضیحات آیا می‌توان گفت که صدف بیوتی موفق‌ترین اینفلوئنسر ایرانی است؟

چندی پیش مجله معتبر Vogue در این مقاله صدف را به عنوان دومین اینفلوئنسر برتر آرایشی در دنیا معرفی کرد که این خودش موفقیت بزرگی برای خانم صدف محسوب می‌شود. البته این اولین بار نیست که یک رسانه توجهش به صفحه صدف بیوتی جلب شده است اما شاید بشود گفت تا بحال رسانه‌ای در این حد معتبر چنین جایگاهی را برای یک اینفلوئنسر (و نه سلبریتی) ایرانی قائل نشده بود. انتشار این مقاله بهانه‌ای دستم داد تا به بررسی عمیق‌تر صفحه این اینفلوئسر پرطرفدار و البته گران‌قیمت بپردازم.

درباره صفحه صدف بیوتی در اینستاگرام

 • تعداد فالوئرهای صدف بالای دو میلیون است (از نظر تعداد فالوئر تقریبا با صفحه الناز گلرخ در حال حاضر برابر است)
 • کمتر از ۷۰۰ پست در صفحه‌اش دارد ( الناز گلرخ حدود ۱۷۰۰ پست دارد)
 • نرخ درگیری ( اینگیجمنت ) صفحه‌اش حدود ۱۹ درصد است (محمد امین کریم‌پور با حدود ۴ میلیون فالوئر دارای نرخ اینگیجمنت ۱۷ درصدی است)
 • تمام دنبال‌کنندگان صدف واقعی هستند و خبری از فالوئر فیک در پیجش نیست (بطور دقیق‌تر چیزی حدود ۹۸٪ دنبال‌کنندگانش کاملا واقعی هستند)
 • استوری‌های صدف بیوتی نیز آمار بازدید بسیار بالایی دارند ( انقدر در این قسمت فعال است که من به همین دلیل مجبور شدم صفحه‌اش را آنفالو کنم 😉 )

اما واقعا چطور صدف بیوتی به عنوان یک اینفلوئنسر ایرانی به این موفقیت رسید؟

صدف بازاریابی نخوانده و یک دیجیتال مارکتر هم نبوده اما بنظر می‌رسد به خوبی با تکنیک‌های بازاریابی در شبکه‌های مجازی آشنا بوده است. اما دلایل من برای این حرف چیست؟

 • تولید محتوای حرفه‌ای و کاملا مرتبط با موضوع صفحه

صدف از ابتدا خودش را به عنوان یک بلاگر زیبایی معرفی کرده و همچنان در همین راستا قدم برمی‌دارد و پیش می‌رود. یکی از عوامل اصلی موفقیت او در روزهای اول کاری‌اش قطعا تولید ویدئوهای آموزشی در مورد نحوه آرایش کردن و نکات زیبایی بوده است که حتماً زمان زیادی را هم صرف این مورد کرده است.

 • نقش بازی نکردن و نشان دادن خودِ واقعی‌اش

صفحات بسیاری از اینفلوئنسرهای ایرانی را که می‌بینیم حس می‌کنیم به شدت به دنبال شوآف هستند و تلاش دارند تا چیزهایی را نشان دهند که دنبال‌کنندگانشان آنها را تحسین کنند. اما صدف در صفحه خود دنبال‌کنندگانش را با زندگی عادی خود آشنا می‌کند، بطوریکه در بسیاری از استوری‌ها و پست‌‌‌ها او را در خانه و با لباس راحت و یا ارتباط روزمره‌اش با خانواده و دوستان و سگش می‌بینیم.

 • هویت بخشیدن به فالوئرها و دوست‌دارانش

اگر از دنبال‌کنندگان قدیمی صفحه صدف بیوتی باشید حتما می‌دانید که او فالو‌ئرهایش را با عنوان بچه بیوتی‌ها خطاب قرار می‌دهد و انگار آنها را جزئی از خانواده‌اش می‌داند و ارزش زیادی برایشان قائل است.

 • استفاده از لحن شوخ و بامزه

این مورد که احتمالا جزئی از شخصیت خانم صدف محسوب می‌شود، کمک زیادی به جذاب‌تر شدن محتواهایش کرده است و باعث شده ویدئوهای غیرآرایشی او نیز به شدت در بین فالوئرهایش پرطرفدار باشد.

 • توجه به حاشیه‌ها اما در جایی دیگر

با اینکه صدف یک بیوتی بلاگر است اما او علاقمند است حواشی دیگر زندگی‌اش را نیز با فالوئرها به اشتراک بگذارد ( البته که فالوئرها نیز علاقمند به این حواشی هستند). به همین دلیل صدف در صفحه‌ای جداگانه به زندگی روزمره خودش می‌پردازد و البته آن صفحه هم یک میلیون فالوئر دارد!

 • به‌روز بودن و توجه به ترندها

صفحه صدف بیوتی یکی از اولین صفحات ایرانی است که از تکنولوژی‌ها و ترندها و چالش‌های جذاب استفاده می‌کند. به عنوان مثال درست کردن ولاگ، استفاده از IGTV ، گذاشتن لایو و شرکت کردن در چالش‌های جهانی در اولین روزها و شاید ساعات در صفحه صدف بیوتی دیده می‌شد.

 • برگزاری مسابقه های جذاب و اهدای جایزه

در حال حاضر بسیاری از اینفلوئنسرها این کار را انجام می‌دهند، اما بی‌شک صدف بیوتی یکی از اولین‌‌ها بود و حقیقتا هم از پس این مورد خیلی خوب برآمده است و می‌شود گفت بیشترین آمار مربوط به اینگیجمنت صفحه‌اش مربوط به پست‌های جایزه و مسابقه است.

آیا برای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود سراغ صدف بیوتی برویم؟

درست است که صدف یکی از موفق‌ترین افراد تاثیرگذار ایرانی در اینستاگرام محسوب می‌شود اما آیا برای کسب و کار شما نیز مناسب است؟ قبل از بررسی این موضوع پیشنهاد می‌کنم این مطلب را نیز که در همین رابطه است، مطالعه کنید. در آن پست گفتم که چطور می‌توانیم اینفلوئنسر مناسب خود را پیدا کنیم. با رعایت همه آن موارد باز هم لازم است کمی بیشتر تعلل کنید. چرا؟

در همین رابطه بخوانید
اینفلوئنسر مارکتینگ سخت‌تر از چیزی است که بنظر می‌آید
۱- چون تبلیغات در صفحه صدف بیوتی گران است.

این گران بودن به این معنی نیست که اصلا نباید سراغ این اینفلوئنسر رفت اما باتوجه به مبلغ زیادش باید کاملا از این قضیه مطمئن شوید که آیا با بودجه ای که در نظر گرفته اید نمی‌توان از روش‌های دیگر بهره بیشتری برد؟

۲- چون ممکن است تبلیغ شما بین محتوای جذاب صفحه گم شود.

باتوجه به اهمیتی که صدف به دنبال‌کنندگانش می‌دهد و نمی‌خواهد برند خود را با تبلیغات زیاد خراب کند،‌ ممکن است برند شما به آن اندازه که بابتش پرداخت کرده‌اید، دیده نشود.

۳- چون باورپذیری فالوئرها به نسبت قبل کمتر شده است.

این موضوع البته فقط مربوط به این صفحه نیست و عمومیت دارد. آدم‌ها خسته شدند از اینکه اینفلوئنسرها هر محصول خوب یا بدی را به دفعات تبلیغ کردند و گفتند ما خودمان از آن استفاده کردیم و راضی بودیم!

اگر با توجه به موارد بالا و شرایط درنظر گرفته برای کمپین خود تصمیم گرفتید تا با این بیوتی بلاگر محبوب کار کنید، این نکات را هم در نظر داشته باشید؛

باتوجه به تعداد بالای دنبال‌کنندگان این صفحه، اگر کمپین شما با هدف افزایش فالوئر طراحی شده باشد، به احتمال زیاد به هدف خود خواهید رسید.

اگر می‌خواهید از طریق این صفحه یک پروموشن خاص را معرفی کنید، باز هم می‌شود روی این صفحه حساب باز کرد.

اگر به دنبال برندینگ هستید، قطعا نام شما را خیلی‌ها از این طریق خواهند شنید.

اما اگر کمپین شما فقط به قصد فروش است و پروموشن خاصی نیز در نظر نگرفته‌اید شاید بهتر است کمی بیشتر بررسی کنید.

بنظرم وقت آن رسیده است که پاسخ سوال اولم  “که عنوان پست هم هست ” را  بدهم. باتوجه به تجربیاتی که در زمینه اجرای کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ داشتم و شناختی که از افراد تاثیرگذار ایرانی دارم، صدف بیوتی در حال حاضر موفق‌ترین آنهاست. البته که از نظر تعداد فالوئر، اولین نیست اما باتوجه به در نظر گرفتن معیارهای دیگر، من او را موفق‌ترین اینفلوئنسر ایرانی می‌دانم.

در آخر خوشحال می‌شوم اگر تجربه همکاری با صفحه صدف بیوتی و یا دیگر اینفلوئنسرهای ایرانی را دارید، حتما در قسمت نظرات با من و خوانندگان بلاگ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *