به یک عدد مدیر دیجیتال مارکتینگ نیازمندیم!

لینکدین یا سایت‌های کاریابی را که سرک می‌کشیم، پر است از آگهی‌هایی که به دنبال نیروی کار متخصص برای بخش بازاریابی دیجیتال هستند، از نیروی تولیدکننده محتوا تا متخصص شبکه‌های اجتماعی و سئو. بنظر می‌رسد گرفتن نیرو باتوجه به تعداد بالای متقاضیان کار در این بخش نباید زیاد سخت باشد (که البته اینطور نیست)، اما بهرحال موضوع اصلی من در این پست این مورد نخواهد بود. فرض کنیم شرکت موردنظر توانسته نیروی متخصص و کارشناس خود را در حوزه‌های زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ جذب کند؛ آیا کار تمام‌شده است؟ خیر،‌ تازه همه چیز شروع شده است.

 

به من بگو مدیرتان کیست تا بگویم کجا ایستاده‌اید!

 

نیروهای متخصص‌تان را استخدام کردید؟ اگر جوابتان مثبت است، شما تازه یک مرحله را از سر گذراندید. حالا به من بگویید هرکدام قرار است چه کاری انجام دهند؟ قرار است به چه کسی گزارش کار بدهند؟ آموزش‌های حین کار را چه کسانی به آنها یاد می‌دهند؟ اصلا چه کسی قرار است تعاملات بین‌تیمی و یا ارتباطات با تیم‌های دیگر سازمان را مدیریت کند؟

درست حدس زدید، اینها فقط چند مورد از وظایف اصلی مدیر دیجیتال مارکتینگ هستند. هرچقدر هم که نیروهای شما کاربلد و متخصص باشند، باز تا زمانی‌که یک فرد قوی، حرفه‌ای و مدیر بالای سر تیم نباشد، کارها به هیچ وجه خوب پیش نخواهند رفت. پس لطفا حالا یک قدم به عقب بروید و قبل از استخدام هر کارشناسی برای این بخش، مدیر دیجیتال مارکتینگ خودتان را بررسی کنید و یا اگر لازم است به دنبال فردی مناسب برای این جایگاه شغلی باشید. در این مطلب قصد دارم نکاتی را بیان کنم تا بتوانید با اطمینان بیشتر فرد مناسب را برای این جایگاه شغلی مهم و حساس پیدا کنید.

 

وظایف اصلی یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

وظایف اصلی مدیر دیجیتال مارکتینگ فقط به مدیریت نیروی انسانی محدود نمی‌شود و وظایف مهم‌تری را نیز شامل می‌شود که تلاش می‌کنم به اکثر این موارد بپردازم.

 

 • تعیین استراتژی کلی بازاریابی دیجیتال سازمان

شاید بتوان گفت اولین و مهم‌ترین وظیفه مدیر همین است. بدون داشتن یک برنامه استراتژیک عملی خیلی از ممکن‌ها برای سازمان غیرممکن می‌شوند. این استراتژی شرکت شماست که به شما می‌گوید چه زمانی باید بودجه خود را صرف اینفلوئنسر مارکتینگ بکنید، نه نظر شخصی یکی از دوستان یا خانواده مدیرعامل شرکت! البته خیلی از مدیران در تولید داکیومنت و یا اسناد استراتژیک تبحر خاصی دارند درحالیکه وقتی کار به مرحله اجرا می‌رسد، همه آن نوشته‌ها و اسناد فراموش می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم به عنوان یک راه‌حل حتما از برنامه‌های سنجش استراتژی مانند OKR استفاده کنید.

 

 • مدیریت، پیشبرد و نظارت بر کمپین‌های بازاریابی

مدیریت کمپین‌ها در شرکت‌های ایرانی باتوجه به تجربیات شخصی من واقعا یکی از سخت‌ترین وظایف مدیر مارکتینگ است که شاید در وهله اول آسان به نظر بیاید اما اگر درست انجام نشود سازمان را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. نقش مدیر مارکتینگ از قدم اول که همان کمپین‌نویسی و برنامه‌ریزی آن است، بسیار پررنگ و حیاتی است تا اجرا و نهایتا تحلیل و گزارش‌نویسی آن.

 

 • نظارت هوشمندانه بر فعالیت‌‌های شرکت در شبکه‌های اجتماعی

این روزها یکی از بخش‌های اصلی فعالیت‌های بازاریابی هر شرکت مربوط به شبکه‌های اجتماعی است، به دلیل اینکه از این کانال بصورت مستقیم با مخاطب نهایی در ارتباط می باشد، دارای حساسیت بالایی است. از این جهت کلمه هوشمندانه را برای نظارت بر این بخش در نظر گرفتم که مدیر بازاریابی دیجیتال علاوه بر اینکه باید اختیارات و فضای لازم به مدیر شبکه‌های اجتماعی خود را بدهد، لازم است که با اجرای راهکارهای برنامه‌ریزی‌شده، نظارت دقیقی نیز بر فعالیت‌های این بخش داشته باشد تا درصورت لزوم نسبت به دخالت و یا ارائه راهکار مناسب گام بردارد.

 

 • استفاده درست و بموقع از انواع کمپین‌های کلیکی مانند گوگل ادز

باتوجه به استراتژی کلی شرکت، در صورت نیاز به استفاده از این ابزارها، مدیر مارکتینگ باید گزارشات مرتب خود را به مدیر مافوق خود ارائه دهد تا روند رسیدن به ROI و یا  KPIهای تعیین‌شده تحلیل و بررسی شوند.

 

 • آشنایی با ساختار تولید محتوا و نظارت دقیق بر این بخش

از مدیر بازایابی دیجیتال انتظار نمی‌رود که متخصص محتوا نیز باشد اما باید ضمن اشنایی با این مبحث به خوبی ارتباط این بخش را با بخش‌های دیگر مانند شبکه‌های اجتماعی برقرار کند و گزارشات دقیق و منظم از مدیر محتوا دریافت کند.

 • برگزاری جلسات منظم ایده‌یابی با حضور اعضای تیم مارکتینگ جهت رسیدن به اهداف شرکت

 • رهبری کامل تیم بازاریابی و برقراری ارتباط خوب و موثر با یکایک اعضای تیم

 • ارتباط موثر با آژانس‌های بازاریابی و یا شرکت‌های همکار دیگر

 • شناسایی ترندهای بازار و استفاده از آنها برای رسیدن به اهداف شرکت

……

موارد ذکرشده چند مورد از وظایف اصلی مدیر بازاریابی دیجیتال هر شرکت است که باتوجه به مواردی همچون اندازه شرکت، بودجه پیش‌بینی شده برای بازاریابی و موارد متعدد دیگر ممکن است نیازمند تغییرات باشد. اما چه کسی می‌تواند این وظایف را به خوبی اجرا کند؟

 

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید…

 

۱-   دارای مهارت‌های ارتباطی قوی باشد.

بازاریابی تخصصی است که افراد در آن نیازمند برقراری ارتباطات گسترده هستند، این موضوع بخصوص برای افرادی که جایگاه مدیریتی دارند، برجسته‌تر از دیگران است.

۲-   چالش‌دوست باشد.

در دنیای بازاریابی این روزها اگر منفعل باشیم و به دنبال ایجاد تغییرات مثبت نباشیم، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنیم، میدان را باید تقدیم رقبا کنیم. استقبال از چالش‌های جدید باید با آگاهی و تحلیل کامل موقعیت انجام بگیرد. اگر مدیر دیجیتال مارکتینگ تجربه و پختگی لازم را نداشته باشد، احتمال وارد کردن خسارت‌های جبران‌ناپذیر به شرکت وجود خواهد داشت.

۳-   رهبر خوبی باشد.

با اینکه اعداد و ارقام می‌توانند در بسیاری موارد راهنمای شما برای تصمیم‌گیری باشند اما در مواردی هم نیاز است که براساس تجربیات خود تصمیم بگیرید و اینجاست که باید بتوانید بر دیگران تاثیر گذاشته تا آنها به تصمیم شما به عنوان رهبر احترام بگذارند. یک رهبر در عین سخت‌گیر بودن ارتباط دوستانه‌ای نیز با هم‌تیمی‌هایش دارد، بطوریکه افراد از گفتن حرف‌هایشان به او ابایی نخواهند داشت و خیالشان راحت است که تا زمانی که به تیم و اهداف آن پایبند هستند، تحت حمایت رهبر گروه قرار دارند.

۴-   انتقادپذیر باشد.

نحوه تعامل با دیگران یکی از مهارت‌های ارتباطی مهم است که اگر مدیر بازاریابی شما آن را بلد نباشد، کمتر یاد می‌گیرد، کمتر اصلاح می‌پذیرد و نهایتا ضررهای جبران‌ناپذیری به شرکت وارد می‌کند. باید پذیرفت که مدیر هم مانند آدم‌های دیگر در عین داشتن تخصص و تجربه گاهی اشتباه می‌کند. اما نکته مهم درس گرفتن از اشتباهات و شنیدن انتقادات دیگران برای بهبود عملکرد در آینده است.

۵- یک شکارچی ماهر باشد.

یک شکارچی همیشه دنبال بهترین‌هاست. یک مدیر خوب نیز باید به دنبال جذب بهترین نیروها برای دپارتمان خود باشد. باورش کمی سخت است اما مدیرانی وجود دارند که به دلایل مختلف اگر نیرویی پیدا کنند که حدس بزنند کمی از خودشان بیشتر دانش یا اطلاعات دارد، آن فرد را استخدام نمی‌کنند. نباید فراموش کنیم که هیچ جایگاه شغلی تا ابد متعلق به یک نفر باقی نخواهد ماند، پس تا وقتی که در آن جایگاه قرار داریم باید بهترین‌ عملکرد را از خودمان نشان دهیم.

۶- تک بعدی نباشد.

کار یک مدیر دیجیتال مارکتینگ با متخصص سئو یا تولید محتوا کاملا فرق دارد. یک مدیر باید ضمن آشنایی با همه مباحث زیرمجموعه بازاریابی، در مواقع لزوم بتواند روی یک بخش خاص تمرکز کند و در کنار متخصص آن حوزه، کار را به سرانجام برساند. قطعا آشنایی با حوزه‌های دیگر مانند فنی، دیزاین و یا علوم داده نیز می‌تواند باعث تعامل بهتر با دپارتمان‌های دیگر در سازمان شود.

۷-   عاشق یادگیری باشد.

۸-   دنبال‌کننده اتفاقات جدید در دنیای تکنولوژی باشد.

……..

باتوجه به تجربه چندین ساله خودم در این حوزه میدانم که پیدا کردن فرد مناسب چقدر می‌تواند سخت و زمان‌بر باشد؛ اما احتمال اینکه نامزدهای انتخابی شما تمام این موارد را دارا باشند بسیار کم است، پس بهتر است آیتم‌هایی که برایتان مهم‌تر است را انتخاب کنید و در مورد بقیه سخت‌گیری نکنید.

 

 

دیدگاه‌ها

 1. شهاب راسخ

  به نکات خوبی اشاره کردید، به نظر من یک مدیر بازاریابی علاوه بر موارد بالا باید مهارتهای مذاکره خوبی هم داشته باشه، چرا که اگر partnership رو هم جزو وظایف ایشان تعریف کنیم. قطعا نیاز به مذاکره و چالش های اون از ملزومات یک مدیر بازاریابی خواهد بود.

  1. نوشته
   نویسنده
   jam

   بله قطعا این یکی از موارد مهم است که میتوانست بصورت جداگانه ذکر شود اما من سعی کردم مستتر در مفهوم مهارت ارتباطی قوی باشد.

 2. Siyavash Torabi

  سلام سرکار خانم جم
  بنده بصورت اتفاقی با وبسایت شما آشنا شدم ، حوزه کاری جنابعالی و سوابق کاری و تحصیلی شما نظرم رو جلب کرد . از آنجا که
  مجموعه ما قصد انجام پروژه ای در فضای مجازی را دارد خواستم فتح بابی کنم ، در صورت امکان گفتگویی با هم داشته باشیم.
  با احترام
  سیاوش ترابی

  1. نوشته
   نویسنده
   jam

   سلام جناب ترابی
   از آشنایی با شما خوشوقتم. خوشحال می‌شوم از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید. jam1386 در جیمیل
   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *